Święto Goduna - tyle prawdy, ile się da, część 1: Jak święta pierwotne naszego narodu były przystosowywane do wiary chrześcijańskiej


Jak Święto Goduna stało się częścią współczesnego folkloru, zaakceptowane przez katolików?
Jak w przypadku wielu takich świąt, Kościół dostosowywał daty świąt kościelnych do dat, do których byli przyzwyczajeni ludzie żyjącym w kraju, w którym była przeprowadzana chrystianizacja. Jednak Święto Goduna, znane obecnie jako Andrzejki, jako że nie było tożsame z żadnym z kościelnych świąt, nie dało się go ani całkowicie wymazać, ani zmienić całkowicie związanych z nim tradycji.
Oto fragment z bloga polskiego dotyczące tego święta ludowego:

"W tym dniu odprawiano różnorakie wróżby, które miały odpowiedzieć, które panny pierwsze wyjdą za mąż. Potem przez cały rok młodzieńcy starali się o ręce niewiast. Wyrazem odmowy było podanie gęsi w czarnej polewie lub przywiązanie do grochowin do bryczki. Święto zostało zaanektowane przez chrześcijaństwo jako andrzejki".

Link źródłowy:
KALENDARZ SŁOWIAN - blog polski


Obecnie trochę zniekształcono rytuały w tym dniu, ale ogólny zarys jest dobry. Poza tym, to święto zostało dobrze przystosowane do katolickich wyobrażeń.

Oto, co Miłochna Popielska, członkini grupy Zbigniewa Andrzeja Wojtkowiaka, słowiańskiego współczesnego maga Natury pracującego z elementalami, SŁOWIANIE Z POLA SERCA😊, NATURA😊,  napisała na ten temat w grupie:

Wersja katolicka mówi, że święty Andrzej swoją wielką moc odziedziczył po słowiańskim bogu weselnych godów - Godunie. "Mitologia słowiańska", wydana w 1911 roku, tak wyjaśnia pochodzenie tego zwyczaju: starosłowiańskim bogiem miłości był Lubicz, a jego towarzyszem bóg weselnych godów - Godun i tak bogini Łada upiększała młodzież, znajomiła ją między sobą podczas święta schadzki i pociągała ku sobie wzajemną sympatią. Bóg Lubicz ją rozpłomieniał, a Godun łączył węzłem małżeńskim.

Pani Miłochno, dziękuję za ten fragment Wiedzy.

Tak więc, już wiecie, skąd pochodzą najpewniej Andrzejki. Jest to święto ludowe pochodzące od święta prasłowiańskiego, w którym jest wiele powiązań z łączeniem się młodych ludzi w pary. Tego dotyczą wróżby i praktyki w tym święcie. To jest jego motyw przewodni.
Oto link do drugiej części artykułu:
Święto Goduna - tyle prawdy, ile się da, część 2: Wróżby andrzejkowe w dzisiejszych czasach

Kościół katolicki nie wyplenił tego święta, jednak ludzie najwyraźniej znaleźli dla Święta Goduna całkiem dobry kamuflaż, który pozwolił niektóre praktyki zachować w niemal niezmienionej formie. Nie jest to złe, jeśli nie zaciemnia prawdy o tym święcie. Nie zapominajmy o swoich korzeniach!
Niech się Wam darzy Kreacja, Drodzy Bracia i Siostry!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Demonologia: Pieczęcie demonów

Ezoteryka - Gnoza - Mistycyzm - Magia - Okultyzm - Hermetyzm

Paranormalna broń – elektrokineza. Ofiara wylądowała na przeciwległych półkach w sklepie. Przypadek z Dolnego Śląska